E-KATALOG

Tanıtım & Referans Kataloğumuzu incelemek için tıklayınız...

  Haritada yerimiz için iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. İletişim sayfamıza gitmek için tıklayınız...

 

Klima Sistemleri

Klima Santrali;

Atmosferden alınan taze havanın çeşitli koşullandırmalardan sonra mahale gönderilmesini sağlayan cihazdır. Klima santralleri bir çok tipte üretilir ama 3 ana başlık altında toplayabiliriz. 

 

  • Karışım Havalı Klima Santrali
  • Isı geri kazanımlı Klima Santrali
  • Taze Havalı Klima Santrali

Temel olarak klima santrali aşağıdaki ünitelerden oluşur ; Damper Motoru ( Taze Hava ve Egzoz veya Karışım), Filtre, Isıtma Serpantini, Sogutma Serpantini, Vantilator ve Aspirator.

Bunların dışında farklı ünitelerde olabilir bunlar santralin tipine ve kullanım amacına göre santralde bulunur ama temel olarak yukarıdaki üniteler her klima santralinde bulunur. 

Karışım Havalı Klima Santrali : Karışım havalı klima santrali egzoz havasını istenen miktarda taze hava ile karıştırabilen santraldir. Egzoz havası dış havaya göre konfor seviyesine yakın olduğu durumlarda egzoz havası taze havaya karıştırılır ve taze hava damperi kısılarak dışarıdan daha az taze hava alınır bunu bir senaryo ile anlatırsak ;

 

Dış hava 39 derece mahale üflediğimiz hava 24 derece egzoz havası 27 derece bu durumda dışarıdan alınan havanın 24 dereceye indirilmesi için daha fazla soğutma yapmak gerekir soğutmanın çok fazla enerji harcadığını hepimiz biliyoruz bu yüzden dış havayı minimum seviyede tutarak egzoz havasını taze havaya karıştırmak gerekir burada dikkat edilmesi gereken husus egzoz havasının karbondioksit veya VOC ( Bileşik gazlar ) miktarıdır eğer karbondioksit ve VOC oranı normalin üzerinde ise egzoz havasını karıştırmamak gerekir.

 

Karışım havalı klima santralinin kullanılmadığı mekanlar ;

 

  • Egzoz havasının zehirli olduğu yerler. (Hastaneler, İlaç Fabrikaları v.b )
  • Mutfak'lar.
  • Egzoz havasının kirli olduğu yerler.